Dnes je 01. 10. 2024
svátek má Igor

Zaostřeno – Parkování v centru města (3)

V této fázi jsem dal prostor Jiřímu Kočandrlemu, který má jako první místostarosta tento problém pod palcem. Připomínám, že jeho strana TOP 09, měla řešení problematiky parkovišť ve volebním programu. Už v srpnu vyšla tisková zpráva města, která byla formou rozhovoru právě s Jiřím Kočandrlem.

V ní mimo jiné vysvětloval, co se bude dít s penězi, které město vybere. "Počítáme s tím, že z vybraných peněz budeme hradit provoz parkovacích automatů. Zbylé peníze poputují do speciálního fondu, který zřídíme. Z něj se budou hradit primárně opravy komunikací a chodníků, na které nám stále zoufale schází finanční prostředky. Kolik peněz ale skutečně získáme, nedokážeme odhadnout. O tom, kolik aut se na parkovištích nyní střídá, nemáme přesné informace, takže zatím pracujeme s hypotetickými čísly."

Poslal jsem Jiřímu Kočandlemu své otázky. Než se do nich ale pustíme, pojďme si připomenout některá fakta.

O která parkoviště jde

V centru města je v současnosti sedm parkovišť. Jedno z nich donedávna provozoval OD Andy, kterému vypršela nájemní smlouva (ke které se ještě dostaneme). Zbytek si najímal Karel Bezucha. Konkrétně tato: náměstí TGM (43 míst), Jeřábkovo náměstí (13), Erbenova (17), U Synagogy (20), Moskevská (26), Mariánská (7).

První smlouva

Původní smlouva byla podepsána v říjnu roku 2002 a za město ji nepodepsal Petr Skokan, jako tehdejší starosta, ale v zastoupení místostarostka Irena Borovcová. Týkala se všech parkovacích míst, která jsou zmíněna v odstavci výše, kromě náměstí TGM. Za pronájem 81 parkovacích míst se nájemce zavázal platit 565 000 korun ročně. Smlouva byla na dobu určitou s účinností od 1. 11. 2002 do 31. 12. 2004.

Tato smlouva byla již v archívu a úřednicím města se jí podařilo najít, už když jsem měl tento článek rozepsaný. Poptával jsem i starší materiály, které by zdokumentovaly, kolik vynášely automaty umístěné v centru města do tohoto data. Tuto informaci požadovali mimochodem podle zápisu i zastupitelé na zasedání, na němž se o navrácení parkomatů do centra města jednalo. Tyto informace jsou podle místostarosty Kočandrleho již skartované, takže můžeme jen vzpomínat. Ale osobně se domnívám, že smlouva s Karlem Bezuchou byla v roce 2002 pro město výhodná. A podle vyjádření Karla Bezuchy v rozhovoru šlo i pro něj o výhodný byznys.

Tato smlouva má dodatek. Podle něj se Karlu Bezuchovi snížilo nájemné na parkovištích v Mariánské ulici z 63 tisíc na 21, U Synagogy ze 115 tisíc na 38 333 Kč a v ulici Erbenově z 220 tisíc na 73 333 korun. Roční nájemné tak kleslo na 299 666 korun. Jelikož o nájmech rozhoduje rada města a jednání rady jsou neveřejná, lze jen těžko ověřit, jak jednání o snížení nájmu probíhalo. Na dodatku je podpis, který není opět Petra Skokana, ale zřejmě v zastoupení Hany Moudré.   

Druhá smlouva

Na konci roku 2004 byla dohodnuta nová smlouva, v závěrečných ustanoveních se píše, že záměr pronajmout předmět zájmu byl zveřejněn v souladu s paragrafem 39 zákona číslo 128/2000 Sb. Pokud si pamatuji dobře tyto pionýrské doby, záměry byly zveřejňovány dost netransparentně. To byla zkrátka tehdejší praxe, nejen v Lípě. Nicméně věřím, že zákon byl formálně naplněn. V nové smlouvě jsou již zahrnuty i parkovací místa na náměstí TGM, celkem 43, za které se navýšila cena nájemného o 350 tisíc korun. Výše nájemného se tak opět zvýšila na 649 666 korun ročně.

Takže během dvou let se počet parkovacích míst, které si Karel Bezucha pronajímal, zvedl o třetinu, ale peníze se takřka vrátily (započteme-li inflaci) na úroveň roku 2002.

Smlouva byla uzavřena na dobu určitou od 1. 1. 2005 do 31. 12. 2009 a má pět dodatků. První dva jsou čistě formální - pronajímatel pozemky pronajal jednorázově parkujícím účastníkům koncertu skupiny Elán a v roce 2005 také účastníkům krajských dožínek. Poměrně pro město nevýhodná byla změna, která proběhla v roce 2008. Nájemné bylo Karlovi Bezuchovi sníženo o 45 tisíc korun, důvodem bylo umožnit zdarma parkovat zastupitelům na parkovací karty vydané technickým odborem města.

Tento dodatek byl schválen radou města. A pak že ve městě nemáme papaláše. Když si představím, že někteří zastupitelé nemají auta, jiní jezdí na kole, a většina jich má dost prostředků na to, aby si dvacku za parkování zaplatilo, tak si v tomto případě skutečně nejsem jist, jestli se zástupci města zachovali jako dobří hospodáři. Navíc se mi ta částka zdá hodně přemrštěná, obzvlášť při počtu zastupitelů. Kolikrát by každý z nich musel v centru zaparkovat, aby se částka městu vyplatila?

Zcela zásadní změna se udála před koncem roku 2009. Za prvé se vyjmulo z pronájmu Jeřábkovo náměstí. Výše nájmu byla stanovena na 582 666 korun.

Smlouva na dobu neurčitou

Problematičtější mi však připadá bod tři, podle kterého se doba trvání nájmu mění z doby určité na dobu neurčitou s tím, že kterákoliv smluvní strana je oprávněná tuto smlouvu vypovědět bez udání důvodu s výpovědní lhůtou šest měsíců, která počne běžet 10. dnem následujícím po dni odeslání výpovědi. Nájemní smlouvu lze rozvázat i po vzájemné dohodě.

Jenže v ostatních ujednáních je ještě jeden dodatek: "Smluvní strany se dohodly, že tuto smlouvu může během její účinnosti vypovědět kterákoliv smluvní strana z důvodu změny organizace městské dopravy ve městě Česká Lípa."

Právě tento rozpor může možná za to, že místostarosta je přesvědčen o tom, že smlouvu může vypovědět, ale Karel Bezucha je zase toho názoru, že k žádné reorganizaci městské dopravy nedošlo, takže je smlouva prakticky nevypověditelná. Město tak pravděpodobně opět čeká soudní spor s jedním ze svých smluvních partnerů. Možná podobně složitý jako ten s firmou Vett, která městu zajišťovala hromadnou dopravu. Občany tak mohou po novém roce čekat zmatky, když na v centru budou dva subjekty, které budou požadovat parkovné. I Jiří Kočandrle přiznal, že tato situace může nastat.

Posledním dodatkem bylo Jeřábkovo náměstí vráceno do předmětu nájmu a celkové nájemné bylo stanoveno na 649 666 korun.

Předchozí díly tohoto materiálu najdete zde a zde.

Komentáře

Re: Zaostřeno – Parkování v centru města (3)

Pane Bárto, reaguji především na druhý dál vašeho článku, neškodilo by přistupovat k odpovědím pana Bezuchy trochu kriticky. Jednak je zřejmé, že kdyby bylo provozování parkoviště takový provar jak pan Bezucha vysvětluje, tak se nebude parkovišť držet zuby nehty - viz stávající spor.

Dále - kdokoli kdy podnikal, tak té vymyšlené pohádce o manuální práci v cizině a k tomu podnikání na dálku nemůže uvěřit, takto to v životě prostě nefunguje, je to bizár na úrovni zbohatnutí trouby Standy Grosse na obchodech s akciemi. Pravdivé to může být pouze v jednom případě - pokud plní pan Bezucha roli bílého koně resp. formálního provozovatele, což je v České Lípě ostatně nejdiskutovanější a nejspíš nejreálnější varianta toho, jak to ve skutečnosti je.

Zkusme si namodelovat příjmy a výdaje u provozovaných parkovišť. Pan Bezucha má v nájmu 124 parkovacích míst, kde se vybírá nájem od 8 do cca 17:30 v pracovní dny a 4 hodiny během sobotního odpoledne. Minimální vybíraná částka je 20 Kč / hodina. Započtěme koeficient obsazenosti parkovišť na 0,7 (je to spíš pesimistický odhad, navíc často se za hodinu vybere více než 20 Kč, protože se otočí více aut, typicky na nám. TGM). Denní tržba je pak minimálně 15600 Kč. Měsíční tržba je pak při započtení 21 dnů cca 328 tisíc korun (vskutečnosti je jich více, ale o sobotách se pracuje jen do poledne a obsazenost bude o dost nižší). Roční tržba je potom bezmála 4 miliony korun.

Náklady - roční nájem parkovišť je 649 tisíc korun. Mzdové náklady odhaduji na 100 tisíc měsíčně (bez Pechy). Řekněme, že Pecha stojí dalších 20 tisíc měsíčně, takže celkem 120 tisíc / měsíc (včetně odvodů), tj. 1,44 milionu ročně.

Od tržby odečteme 21% odvedené DPH, takže jsme na cca 3,254 mil Kč. Po odečtení částky za pronájem městu a mzdových nákladů jsme na zisku cca 1,164 milionu ročně, tj. téměř 100 tisíc měsíčně.

Tento výpočet kalkuluje s tím, že vše je přiznáváno, je odvedeno DPH, odvody za zaměstnance, atd. Vzhledem k tomu, že všechny platby jsou placeny hotovostně, lze s účetnictvím vyvádět psí kusy a zisk o pár set tisíc ještě nafouknout. To jsou ale domněnky. Nicméně kdysi mi jeden straník z ODS říkal, že z parkovišť Bezucha vytříská 2 miliony zisku ročně, což není nereálné.

Takže je tu rozhovor s borcem, který brečí, že má dluhy, protože byznys údajně nefunguje (kvůli DPH, které bůhví jestli platí), někde v Norsku PRÝ maká rukama a přitom mu tu měsíčně přiteče sto litrů (= 4000 EUR) z kšeftu, ke kterému přišel úplnou náhodou jak slepý k houslím. Na to lze říct jen: loooooooooooooooooooooooooooooooool

Nahoru

Re: Zaostřeno – Parkování v centru města (3)

ještě bych možná trochu přepočítal ty mzdové náklady. Bavíme se tu o 9,5h denně + 4h sobota * 4 týdny což je 206 odpracovaných hodin. Nevím jestli počítám dobře ale 1. člověk u kafáče, 2.TGM, 3.Moskevská, 4.bývalá ČP a 5.Andy. To znamená 206*5 odpracovaných hodin => 1030h měsíčně.
Abych někoho neoznačil jako vykořisťovatele, budu počítat standardní sazbu 150h měsíčně na 1 osobu, takže musel zaměstnávat min. 7 lidí (na 5 parkovišť by mělo být naprosto dostačující).
Předpokládám, že v rámci dobrého podnikatelského záměru se podařilo rozložit směny mezi všechny pracovníky přibližně stejným dílem a stejně tak předpokládám že hodinová mzda činí krásných 100kč/h (hodně přestřeleno)....měsíční hrubá mzda by pak na 1 člověka činila 14714Kč a celkové mzdové náklady na zaměstnance by pak byly 138600CZK (pro představu při 90Kč/h - 124600CZK, při 80Kč/h - 110600CZK a při 70Kč/h - 97300CZK).

tedy odhad cca 100T měsíčně je opravdu reálný a suma sumárum, pokud nebyl pan Bezucha schopný při těchto nákladech vydělávat alespoň 900tis. čistého ročně, pak se opravdu nehodí na nic jiného, než pracovat někde v Norsku rukama. Myslím, že jakýkoli středoškolák by byl schopen tuto teorii přetvořit na realitu bez sebevětšího problému.

Nahoru

Re: Zaostřeno – Parkování v centru města (3)

Těch lidí (i v podobě brigádníků na DPP) musí zaměstnávat Bezucha asi více. Jednak na náměstí pracují 2 lidi, jednak je potřeba reflektovat zákonnou dovolenou (měsíc v roce), občas někdo může onemocnět, atd. Co vím, tak těm lidem pracujícím na parkovišti neplatí o moc víc než minimální mzdu (s výjimkou drába Pechy) a právě s minimálkou jsem kalkuloval ty mzdové náklady (a odvody, které tvoří cca 35 procent navíc k hrubé mzdě).

To jsou ale drobnosti.

Důležitý je fakt, že parkoviště jsou slušný byznys, ze kterého nateklo za těch 13 let třeba 15 milionů korun.

Je otázka, komu ty penize přitekly a je otázka, proč místo toho nepřitekly do městského rozpočtu. Za 15 milionů korun lze leccos postavit nebo opravit.

Nahoru

Re: Zaostřeno – Parkování v centru města (3)

Naprostý souhlas. Chtěl jsem jenom ukázat, že ten odhad není vůbec daleko od reality a stejně tak naprosto souhlasím, že těch min. 15mio korun mohlo být efektivně investováno do města (infrastruktura, školy, nebo rozvoj průmyslové zóny za účelem přilákání nových investorů). Prostě do čehokoli, co může našemu stagnujícímu městu pomoci.

Nahoru