Dnes je 21. 09. 2024
svátek má Matouš

Výzva - zachraňme Gymnázium Česká Lípa!!!

Před necelou půlhodinou skončilo jednání učitelů Gymnázia Česká Lípa. Jeho výsledkem jsou texty výzvy a petice, jimiž chtějí oslovit širokou veřejnost. Prozatím vám nabízíme první z dokumentů. Vedení školy se tak poprvé v kauze optimalizace postavilo krajským úředníkům. 

 

VÝZVA – zachraňme Gymnázium Česká Lípa!!!

Navzdory slibům náměstka Libereckého kraje pro resort školství, mládeže a tělovýchovy Bc. Radka Cikla, že k optimalizaci sítě středních škol budou vedena další jednání v červnu 2011 a že tato jednání budou probíhat též v jednotlivých okresech a ředitelé škol o nich budou informováni, byla vytvořena pracovní skupina pro tuto optimalizaci, která jednala již 9. května 2011 a rozhodla o opatřeních, jež předloží zastupitelstvu Libereckého kraje ke schválení již 31. května 2011. Takové jednání lze označit za ryze účelové - 31. května se totiž na středních školách konají písemné státní maturitní zkoušky a již nyní jsou tyto školy zatíženy přípravami na nové maturity a probíhajícími ústními zkouškami.

Plánovaná optimalizace se dotýká i českolipského gymnázia, které má přijít o jednu třídu osmiletého studia, počet tříd má tedy klesnout postupně z 20 na 12. Tento stav by byl pro školu likvidační, protože by přinesl takové snížení finančních prostředků, že by nebylo možné areál provozovat. Rovněž počet provozních zaměstnanců by normativně klesl tak, že by nebylo možné zajistit provoz budovy ani školní stravovny. Výsledkem optimalizace v tomto případě by byly zvýšené náklady, nebo postupná likvidace gymnaziálního vzdělávání, nikoli však očekávané úspory.

Gymnázium Česká Lípa je navíc školou stabilní, její kapacita je naplněna na 88,5% - a to ji řadí ke školám s nejvíce využitou kapacitou v Libereckém kraji. Oproti odhadům krajských úředníků na škole již nyní vědí, že v příštím školním roce počet žáků školy vzroste o cca dalších 10.

Dalším důvodem pro zachování stávajících oborů v plném rozsahu je skutečnost, že tato škola je školou tradiční, stabilní, s kvalifikovaným pedagogickým sborem a pro Českolipsko, region v kraji s nejnižším počtem vysokoškolsky vzdělaných osob, významným zdrojem budoucích vysokoškolských studentů (úspěšnost v přijímání na VŠ činí cca 96%).  V neposlední řadě českolipské gymnázium svými aktivitami přispívá ke kulturnímu i celkovému rozvoji Českolipska.

Na webových stránkách www.gym-cl.cz bude proto připravena petice na podporu Gymnázia Česká Lípa a též stanovisko vedení školy k navrhovaným změnám. Obojí chtějí zástupci školy předat krajským zastupitelům ještě před jednáním 31. května tohoto roku.

Škola proto naléhavě žádá veřejnost o podporu formou připojení se k této petici buďto v elektronické podobě (na webové stránce školy) nebo ve formě tištěných petičních archů. Ty jsou k dispozici v kanceláři školy.

Komentáře

Re: Výzva - zachraňme Gymnázium Česká Lípa!!!

Školy se ruší,úřadů přibývá.

Nahoru

Textilní průmysl jde nahoru, výrobci hledají mladé odborníky.

Krize je za námi, textilní průmysl ožívá, tvrdí podnikatelé z Libereckého kraje. Poptávka po absolventech textilních škol navíc podle nich vzrůstá. Sehnat dnes kvalifikovaného odborníka je totiž problém.
---------------------------------------------------------------------------
Proto pan Cikl likviduje školy. ( i textilní průmyslovku).
---------------------------------------------------------------------------
"Stále častěji nás oslovují zaměstnavatelé, na trhu je totiž nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v tomto oboru," řekla Vilma Hrudová, ředitelka Střední průmyslové školy textilní v Liberci.

Textilka je v kraji poslední školou tohoto typu a navíc má být postižena chystanou krajskou reformou středních škol tím, že se možná přestěhuje na Králův Háj. Škola tak vysílá jasný signál - stěhování je nesmysl.

Ve škole se nedávno sešlo několik podnikatelů v textilním průmyslu. "Máme problém sehnat mladé odborníky. Textil totiž rozhodně není v krizi," uvedl Petr Blaško, jednatel firmy Tessitura monti, jež má svoji pobočku ve Studenci na Semilsku a zabývá se výrobou košilovin.

Optimisticky vidí budoucnost textilního průmyslu i obchodní ředitel firmy Seba T v Tanvaldu Karel Hausa. "Řada firem v době ekonomické krize zavedla různá opatření a zaměřila se na to, co jde nejvíce na odbyt. Posílila třeba export do západní Evropy, kde krize odezněla nejdříve. Zaměřili se na menší zakázky," popsal.
Češi mají kvalitnější výrobky než Asiaté

Právě na menších zakázkách se ukazuje hlavní síla českých výrobců. "Největší zbraní je právě náš um a šikovnost. Oproti výrobcům z Číny, Pákistánu nebo Indie, kteří ovládli velkou část trhu, máme kvalitnější výrobky, déle vydrží a navíc zaručujeme jejich servis," dodal Hausa.

I on potvrzuje zvýšenou poptávku po absolventech textilních škol. "Velké množství lidí, které jsme v minulosti přijali, byli právě absolventi. Máme k nim pozitivní vztah. Spolupracujeme také s Technickou univerzitou v Liberci. Dnes je problém sehnat kvalitního pracovníka z oboru," uzavřel ředitel.

Zvýšený zájem o švadleny či šičky je vidět také na pracovních nabídkách. Obsluhu šicích a vyšívacích strojů shánějí například v liberecké firmě Iris textil. Švadleny pracovních oděvů zase ve společnosti Nela v Liberci.

Liberecký kraj patřil v minulosti k hlavním tahounům v textilním průmyslu u nás. Jeden z největších podniků Textilana padl v roce 2005.

Nahoru

Frýdlant chce o gymnázium bojovat

Frýdlant chce o gymnázium bojovat.
Frýdlant - Zastupitelstvo Libereckého kraje má na svém zasedání 31. května 2011 rozhodnout o sloučení Gymnázia Frýdlant se Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant. S tímto rozhodnutím zásadním způsobem nesouhlasí Rada města Frýdlant. „Rada města nesouhlasí se zrušením Gymnázia Frýdlant a přechodem osmiletého gymnázia pod Střední školu hospodářskou a lesnickou,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „ Neexistuje žádná politická garance budoucnosti zachování gymnaziálního vzdělávání ve Frýdlantu. To je nejen pro naše město, ale pro celý region velká tragédie,“ bije na poplach Ramzer.

Rada města na svém zasedání přijala stanovisko, ve kterém apeluje na všechny členy Zastupitelstva Libereckého kraje, aby schválili přechod Gymnázia Frýdlant do zřizovací pravomoci města Frýdlant. „Věříme, že nám krajští zastupitelé vyjdou vstříc. Není to tak, že bychom chtěli, ať něco pouze zamítnou. My nabízíme řešení, a já jsem přesvědčený, že je to řešení dobré. Město je na sebe připraveno převzít velký závazek, region to ale potřebuje a my to zvládneme,“ tvrdí Ramzer. Zřizovací pravomoc nad Gymnáziem chce město Frýdlant převzít k nejbližšímu možnému termínu, který neohrozí funkčnost a financování Gymnázia

Nahoru

Re: Výzva - zachraňme Gymnázium Česká Lípa!!!

A to není špatné - gymnázia si pod sebe vezmou města, sklářskou školu stát a Cikl se bude moci konečně věnovat jenom sportu, pořádat festivaly mládeže, mistrovství světa, střihat pásky u otvíraných sportovišť. Frýdlant, Mimoň, Bor i Jablonec bojují o svá gymnázia, jen v Lípě je vzdělanců dost, takže tady být žádné vlastně nemusí.

Nahoru