Dnes je 12. 09. 2024
svátek má Marie

Rekonstrukce krajských silnic a mostů pokračují

náhledový obrázek

Rekonstrukce krajských silnic a mostů pokračují. Kraj soutěží nové zakázky

(statutární náměstek hejtmana Jan Sviták)

Výběr firmy, jež provede rekonstrukci silnice III/2845 Košov – hranice kraje, sanaci opěrné zdi na silnici II/270 Doksy a opravu komunikace III/2793 Vlastibořice. To je výčet projektů, které schvalovali na svém dnešním jednání krajští radní. Kraj také zahájil výběrové řízení na rekonstrukci silnice II/286 ve Vítkovicích včetně sanace opěrné zdi.

Letos máme na rekonstrukce silnic a mostů přes 1,1 miliardy korun. Z toho dotace z evropských zdrojů bude přibližně 193 milionů korun. Na prvním červencovém jednání krajské rady jsme také schválili seznam akcí, které hodnotila centrální komise Ministerstva dopravy. Projekty byly odsouhlaseny a Liberecký kraj a Státní fond dopravní infrastruktury uzavřou smlouvu na částku ve výši 170.443.009,77 korun,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Přehled konkrétních projektů, o kterých rozhodla krajská rada na svém dnešním jednání:

A) Výběr firmy

1. Silnice III/2845 Košov – hranice kraje

vybraná firma: STRABAG Silnice a.s.

částka: 12.480.849,12 korun včetně DPH

Firma dokončí rekonstrukci silnice letos, bude na to mít dle smlouvy 60 dnů od převzetí staveniště.

2. Silnice II/270 Doksy, sanace opětné zdi II

vybraná firma: STRIX Chomutov, a.s.

částka: 2.646.637,84 korun včetně DPH

Firma zahájí stavbu ještě letos, bude na to mít dle smlouvy 30 dnů od převzetí staveniště.

3. Silnice III/2793 Vlastibořice

vybraná firma: M – SILNICE a.s.

částka: 5.741.143,88 korun včetně DPH

Firma dokončí práce letos, bude na to mít dle smlouvy 60 dnů od převzetí staveniště.

B) Vyhlášení výběrového řízení

1. Silnice II/286 Vítkovice, rekonstrukce silnice a opěrné zdi, 1. etapa

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky nesmí překročit 149.319.836,80 korun včetně DPH.

Zahájeno bude letos, dokončeno po 210 dnech po převzetí staveniště, tudíž v roce 2025.


 

Kraj chce odkoupit a obnovit Ještěd, nyní podpoří projektovou přípravu

(náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová)

Snaha Libereckého kraje obnovit Horský hotel a vysílač Ještěd pokračuje. Po červnovém podpisu memoranda o možnosti koupě objektu a vstupu do spolku Ještěd 73 je nyní blíž i samotná projektová příprava pro stavební povolení na obnovu národní kulturní památky. Projekt by také, až bude v budoucnu dokončen, mohl upřesnit částku za modernizaci. Krajští radní dnes na zmíněnou projektovou přípravu odsouhlasili poskytnutí účelové dotace ve výši 5 milionů korun z rozpočtu Libereckého kraje.

Ještěd je nejen národní kulturní památkou, ale také jedinou stavbou v republice ve stylu high-tech, která obdržela Cenu Augusta Perreta. Pro občany regionu, ale i České republiky je Ještěd dominantou a hlavním symbolem našeho kraje. V červnu letošního roku jsme podepsali s Českými Radiokomunikacemi Memorandum o porozumění, ve kterém CRA prohlašují, že do konce tohoto roku nemají v záměru jednat o prodeji objektu s žádným jiným zájemcem. Na srpnovém jednání Spolku Ještěd 73 jsme se společně s Českými Radiokomunikacemi a Ještědem s. r. o. domluvili, že finančně podpoříme projektovou přípravu pro stavební povolení na obnovu národní kulturní památky. Nyní jsme na krajské radě schválili, že se bude jednat o individuální dotaci ve výši 5 milionů korun, což tvoří 71,43 % z celkových výdajů projektu. Rozhodnutí rady bude ještě schvalovat krajské zastupitelstvo letos v srpnu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Horský hotel a televizní vysílač Ještěd slouží veřejnosti od 9. července 1973. Jeho autor architekt Karel Hubáček získal za projekt využívající moderní technologie v roce 1969 mezinárodní Perretovu cenu. Stříbrný hyperboloid s výškou 93 metry a s páteří ze železobetonového jádra v sobě jedinečným způsobem spojuje vysílač, hotel i restauraci s unikátním výhledem do širokého okolí. Objekt je památkově chráněn; od roku 1998 je kulturní památkou a k 1. 1. 2006 je Nařízením vlády č. 422/2005 Sb. ze dne 29. září 2005 prohlášen národní kulturní památkou. V květnu roku 2007 byl podán návrh na zařazení horského hotelu a vysílače na seznam světového dědictví UNESCO.

Liberecký kraj odsouhlasil záměr koupě Horského hotelu a vysílače již v roce 2008, ovšem nikdy k tomu nedošlo. Současný majitel objektu – České Radiokomunikace a.s. vlastněné investiční společností se zkušenostmi v digitální infrastruktuře Cordiant Digital Infrastructure Limited, provádí standardní údržbu a z větších investic např. opravu pláště budovy. Kvůli vlastnické struktuře ovšem nemůže požádat o podporu z evropských či jiných finančních zdrojů. Liberecký kraj dlouhodobě o Ještěd usiluje. Nejen z důvodu postupné rekonstrukce, ale také kvůli možnosti zápisu na seznam památek UNESCO.

 

Kraj vybral firmu, jež postaví integrované výjezdové centrum v Turnově

(náměstek hejtmana Zbyněk Miklík)

Integrované výjezdové centrum pro hasiče, dopravní policii i zdravotnickou záchrannou službu vyroste v turnovské oblasti Vesecko v sousedství silnice I/10. Krajští radní na svém dnešním jednání vybrali firmu, jež areál integrovaného výjezdového centra vybuduje. Je jí GEOSAN GROUP a.s. za nabídkovou cenu 247.791.893,69 korun včetně DPH. Stavět by se mělo začít nejpozději na začátku října letošního roku. Integrované výjezdové centrum by pak mohlo sloužit od roku 2026.

„Jsem rád, že dodržujeme bez výraznějších prodlev harmonogram projektu, který jsme si odsouhlasili a předsevzali. Základem pro to bylo podepsání memorand: jedno kraj uzavřel s Ministerstvem vnitra a druhé s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje, kde jsou dalšími účastníky i Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, Krajské ředitelství policie Libereckého kraje a město Turnov,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „Projekt, jehož začátek sahá až do roku 2016, skýtal ještě jednu podmínku, a to je obdržení dotace od Ministerstva vnitra ve výši 110 milionů korun a další kompenzace týkající se majetkových převodů ze státu na kraj. Moc mě potěšilo, že jsme také ve výběrovém řízení ušetřili, jelikož původní předpokládaná částka za stavbu činila 314.212.916,11 korun včetně DPH.“

Aktualizovaný předpokládaný harmonogram projektu je následující:

  • podpisy všech smluv (stavba, koordinátor BOZP a TDS) (08 až 09/2024)

  • předání staveniště a zahájení prací (09 až 10/2024)

  • výstavba celého areálu IVC (20 měsíců) (10/2024 až 05/2026)

  • odstraňování vad a příprava na kolaudaci (06 až 07/2026)

  • kolaudace celého areálu IVC (07/2026)

  • nastěhování interiérového vybavení do všech objektů (07 až 09/2026)

  • možné zahájení provozu celého areálu IVC (09 až 10/2026)

Stavební firma, kterou kraj vybral, vybuduje podle zadávací dokumentace IVC Turnov tak, aby prostory vyhovovaly potřebám jednotlivých složek IZS. Objekty hasičů a zdravotníků budou mít společný dvůr, který bude plnit roli funkční i reprezentativní. „Architektonické řešení objektů bude v první řadě navozovat pocit sounáležitosti a spolupráce jednotlivých složek IZS a zároveň zvýrazní drobné rozdíly mezi nimi,“ doplnil Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví. Společným prvkem všech budov jsou velkoprostorové společné garáže pro zásahová vozidla v 1. nadzemní podlaží každé budovy.

Urbanistické řešení objektů vychází z podmínek území, ve kterém IVC vyroste. „Při projektovém zpracování jsme se soustředili nejen na funkčnost budov a prostorů, ale i na potřebu prostorového uspořádání s ohledem na rozměry zejména hasičských vozidel. Vybudování IVC si vyžádá přeložky inženýrských sítí či stavby v jejich blízkosti, a proto bylo nutné se soustředit i na tyto detaily. Pevně však věřím, že jsme s projektanty nalezli to nejlepší možné řešení. Velmi se těším na okamžik zahájení výstavby, ale zejména na zahájení provozu celého integrovaného výjezdového centra. V našem regionu i širším okolí se jedná o unikátní propojení všech tří základních složek IZS,“ dodal Jan Hadrbolec, ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.


 

Krajští radní odsouhlasili poskytnutí dotace z Fondu Turów. Peníze podpoří zásobování vodou na Hrádecku

(člen rady kraje Václav Židek)

Krajští radní na dnešním jednání schválili poskytnutí dotace Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS) na projekt zásobení vodou Hrádek nad Nisou. Celková výše dotace z Fondu Turów činí 341.129.152,83 bez DPH. Ta bude případně snížena o výši dotace ze Státního fondu Životní prostředí, o které ale nyní ještě není rozhodnuto. SVS požaduje od státu 167.946.088,05 korun. Stavět by se mělo od září 2024 a hotovo by mělo být v únoru 2027.

Projekt řeší dostavbu přívodních řadů mezi Machnínem a Uhelnou a zvětšení akumulace vodojemu Chrastava – Sv. Ján, ze kterého se bude rozvádět veškerá pitná voda pro zájmovou oblast. Přivaděč bude sloužit mimo jiné pro zásobení právě budovaných vodovodů ve Václavicích a Horním Vítkově. S tím souvisí také rekonstrukce komunikace III/2712. Počet napojených osob je 16.218. Délka nové vodovodní sítě bude 10.194 metrů, délka rekonstruované vodovodní sítě pak 2.498 metrů, uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Fond Turów Libereckého kraje byl zřízen usnesením Zastupitelstva Libereckého kraje na základě Dohody mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém hnědouhelném dole Turów v Polské republice na území ČR uzavřené 3. února 2022 a dále na základě Darovací smlouvy uzavřené mezi Libereckým krajem a PGE Foundation téhož dne.

Z Fondu Turów již kraj podpořil vybudování nového vodovodu pro obce Václavice a Horní Vítkov a také rekonstrukci úpravny vody v Machníně.

Zůstatek na transparentním účtu s názvem LIBERECKÝ KRAJ-FOND TURÓW-ČR-PL je k 19. srpnu 2024 celkem 880.843.351,95 korun.


 

Kraj vyhodnotil Akční plán adaptace na změnu klimatu

(člen rady kraje Václav Židek)

Městské tepelné ostrovy a vyprahlá pole, vysychající lesy, přívalové deště – to je jen výčet některých důsledků klimatických změn. Na ně se snaží Liberecký kraj reagovat tím, že sám přichází s návrhy adaptačních opatření, která by negativním dopadům klimatu předcházela či je sama řešila. Dokument Akční plán adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje schválilo krajské zastupitelstvo již v březnu 2021 a jeho naplňování úspěšně pokračuje. Krajští radní na svém dnešním jednání vzali na vědomí vyhodnocení tohoto dokumentu.

Liberecký kraj chce být nadále místem pro plnohodnotný život obyvatel, pro něž nebude změna klimatu jen hrozbou, ale – díky zavádění adaptačních opatření – také příležitostí. Možností je totiž spoustu, například v oblasti rozvoje přírodě blízkých opatření ve městech i v krajině, nových technologií či nových postupů v zemědělství a lesnictví,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsme jedním z prvních krajů v republice, který Akční plán adaptace na změnu klimatu zpracoval. Doufám, že se kraji podaří inspirovat k řešení adaptace na změnu klimatu i obce v Libereckém kraji. Jejich zástupci, kteří vnímají potřebu tuto problematiku řešit, se na nás mohou obracet. Poskytujeme i finanční podporu a vlastní projekty se snažíme dokončovat podle opatření z Akčního plánu adaptace na změnu klimatu. Celkem tato podpora a investice dosahují bezmála 275 milionů korun za tři roky.“

Tabulka s přehledem investic a podpory dalším subjektům:




typ

počet projektů

cena v korunách

vodní toky

1

1.125.905,00

voda v krajině

61

26.418.729,95

zásobování vodou

47

52.522.987,28

odpadní vody

24

32.983.885,38

opatření na krajském majetku

32

159.212.121,00

krajinné plánování, poradenství, konzultace

8

2.729.113,00

CELKEM

173

274.992.741,61

 

Vlastní koncepční dokument pro kraj zpracovala obecně prospěšná společnost CI2, která se dlouhodobě věnuje tvorbě adaptačních strategií pro česká města a spolupracuje s řadou tuzemských firem v oblasti snižování jejich uhlíkové stopy. V předloženém vyhodnocení naplňování cílů dokumentu, které provedli pracovníci krajského úřadu, je nejvyšší potenciál pro opatření spatřován na vlastním majetku kraje, a to i v souvislosti s přijatými směrnicemi Evropské unie v oblasti energetiky. Ty zavádějí povinnost bezemisního provozu objektů do oblasti veřejné správy.

Dalším velkým potenciálem je oblast vodohospodářské infrastruktury a ochrana vodních zdrojů, stejně jako podpora zvýšení retence vody a optimalizace vodního režimu v lesích. Zemědělský půdní fond je třeba ochránit před degradací a zvýšit obsah organické hmoty v půdě. Řešíme také ochranu proti bleskovým povodním. Uvedená opatření je třeba promítnout i do spolupráce s obcemi a dalšími subjekty a rovněž do vzdělávání,“ doplnil radní Židek.


 


 


 


 


 

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí Libereckého kraje

Facebook: Libereckraj

X: Libereckykraj

Instagram: Libereckykraj